Töölepingu lõpetamine

On mõned olulised punktid, mida tasuks teada, kui töölepingut lõpetada.

Kui ise tahta lahkuda, siis on tavaliselt uus töökoht juba valmis vaadatud ja uus tööleping KIRJALIKULT VORMISTATUD.

Keerulisem on situatsioon, kui tööandja tahab töötajast lahti saada. Kui katseaeg on läbi, siis on töötajast raske lahti saada. Mõned variandid:
1. Meelitada töötajat edaspidiste lubadustega temalt näiteks lepingu alusel töid tellida, kui ta ise lahkumisavalduse kirjutab. Seda variant töötajana uskuda ei maksa. Mis siis üldse sind lahti lasta, kui sinu tööd ikke edasi vajatakse? Tööandja soov on lihtsalt mitte koondamistasu maksta (mis on tänapäeval reegline kuni ühe kuu palk ega ole suur summa tööandjale) ja pääseda piirangust, et KOONDATUD TÖÖKOHALE EI TOHI KEDAGI TEIST VÕTTA 6 KUU JOOKSUL. Vastasel korral saab pöörduda töövaidluskomisjoni ja ettevõtte maksab töötajale lisaraha (tavaliselt vähemalt ühe kuu palga) või ennistab ta tööle.
2. Hirmutada töötajat, et hakatakse kiusama (lõpetatakse koolitused, soodsad töögraafikud jne.) või antakse talle negatiivsed soovitused tulevasele tööandjale või tööraamatusse. Tööraamat pole üldse enam kohustulik ning seda ei pea esitama ei praegusele ega tulevasele tööandjale. Samuti ei pea seda tööandjat tooma on soovitajate nimekirjas. Mis puutub kiusamisse, siis saab jälle minna töövaidluskomisjoni ja näidata ära (TÕENDID PEAVAD OLEMA TAASESITATAVAS VORMIS ehk näiteks prinditud e-posti sõnumid), et sind koheldakse teistest halvemini ja nõuda ettevõttelt lisakompensatsiooni maksmist. Seejuures tekitatav mainekahju on ettevõtte jaoks reegline väga tundlik teema.
3. Vallandada töökohustuste mittetäitmise pärast. Siin on mitu punkti, mida tasub üle vaadata: mis on töökohustused? Tavaliselt on need töölepingu lisas ALLKIRJASTATUD ametijuhendis. Kui allkirja pole, siis saab väita, et sinu enda juhend kadus ära ja seal oli ainult kohvitegemine ja kärbeste püüdmine kirjas. Kui ametijuhtnd on korrektselt vormistatud, siis on vallandamiseks vaja vähemalt KAHTE KIRJALIKKU, allkirjastatud või tunnistajate juuresolekul üle antud hoiatust. Ja seda ei saa teha tagantjärgi. Hoiatus peab tulema kohe peale nõuete rikkumise avastamist ja siis PEAB OLEMA TÖÖTAJAL VÕIMALUS END PARANDADA. Mingi aasta vana kolme hilinemise pärast ei saa enam hoiatusi teha. Kui teised töötajad rikuvad samu reegleid ja seda on võimalik tõestada, siis on variant ka minna ja kaevata kiusamise üle.
Väga ränga eksimuse korral (purjus peaga tööle tulemine) piisab ainult ühest eksimusest.
4. Koondamine. Praegusel hetkel firmadele natuke liigagi odavaks läinud variant. Neljakuulist kompensatsiooni enam pole vaja maksta, küll aga ei tohi firma samale ametikohale võtta kedagi teist. Töövaidluskomisjonis on võimalik vaidlustada koondamine, kui sinu asemele võetakse keegi teine. Ametinemetuse muutmise ei loe, loevad samad tööülesanded.

Põhireegel sellises situatsioonis: ÄRA KIRJUTA KUSAGILE ALLA!!! Nõua mõtlemisaega ja kaalu variante.

Töölepingu lõpetamisel on oluline juriidiline nüanss ka lõpetamise ettepanek või avaldus. Lihtsalt töölepingu lõpetamise dokument on õigustühine, kui sellele ei eelne ettevõtte poolset ettepanekut (koos töötaja allkirjaga) lõpetada tööleping või töötaja enda selgesõnaline avaldus töölepingu lõpetamise soovi kohta. Sellise aluse puudumisel ennistatakse töötaja soovi korral tööle või võidakse nõuda ettevõttel hüvitada töötajale tekitatud kahju (saamata töötasu töövaidluskomisjoni lahendust oodates).

Töötukassa maksab töötu abiraha ainult KOONDAMISE või KATSEAJA EBARAHULDAVA LÕPPEMISE puhul.
Kui tööleping lõpetati OMAL SOOVIL või KOKKULEPPEL, siis pole töötukassasse eriti asja. Kokkulepe peaks tähendama mitte seda, et töötaja astub tühjade kätega minema, vaid tal peab olema julgust ka mingit lahkumistasu nõuda.